а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабо

мн. жабоа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 53274
Пластрон од тантела, најчесто на женска облека, кошула или фустан што се носи под гушата, на градите.
Француски: jabeau