а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабица

мн. жабици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55640
1. жаба
Англиски: frog Албански: bretkocë
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. Вид болест кај говедата.
Употреба: Медицина
Примери:
Говедата беа заразени од жабица.
3. Вид набор на женска или детска облека.
Албански: palë, rrudhë
4. Држач за чорапи, панталони и сл.
Англиски: strap Албански: mbajtës pantallonash ose çorapesh