а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ењави

(се) ењават
Вид збор: Глагол, несвршен
Се тегави, дава отпор кон некакво дејство.
Англиски: resist
Примери:
Тој се оптегаше, се ењавеше, ама на крајот се согласи.