а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ефикасен

ефикасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9839
Што дава добар резултат, успешен, сигурен.
Англиски: efficient Албански: efikas
Примери:
ефикасна настава
ефикасни методи
Ефикасната работа е ефективна.
Изведенки
1. ефикасно прил.
Пример: Новото средство брзо и ефикасно ја отстранува нечистотијата.
2. ефикасност ж.