а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епидерм

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50793
Површинскиот слој на кожата.
Англиски: epidermis Албански: epiderm
Употреба: Анатомија
Изведенки
епидерма ж.
(едн.)