а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епидемија

мн. епидемии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13683
Широко распространета заразна болест од која заболеле поголем број луѓе, животни или растенија.
Англиски: epidemic
Употреба: Медицина
Примери:
И, за несреќа, започна епидемија на грип.
Во Виена имаше епидемија на пневмонија и шпански грип.
Изведенки
епидемиски прид.
епидемискиот
Пример: Епидемиска треска.