а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епидемиолог

мн. епидемиолози
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по епидемиологија.
Англиски: epidemiologist
Употреба: Медицина
Примери:
специјалист епидемиолог во центарот за јавно здравје