а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епидемиологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од медицината што ги проучува појавата, ширењето и лекувањето на заразните болести.
Англиски: epidemiology
Употреба: Медицина
Изведенки
епидемиолошки прид.
епидемиолошкиот
Пример: епидемиолошки завод