а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епиграфика

мн. епиграфики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49871
1. Помошна историска наука што се занимава со старите натписи пишувани на тврд материјал (камен, дрво, метал).
Англиски: epigraphy Албански: epigrafia
2. Збир од натписи, епиграфи.
Англиски: epigraphy Албански: epigrafia
Употреба: Лингвистика
Примери:
Пештерата има богата епиграфика.