а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епигон

мн. епигони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29525
Приврзаник на научен, идеолошки или уметнички правец што се држи за идеите и методите на своите претходници и не покажува творечка оригиналност.
Англиски: epigone
Изведенки
епигонски прид.
епигонскиот