а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епе

Вид збор: Именка, машки род
Меч со затапен врв за вежбање или со остар врв за дуели.
Англиски: épée Француски: épée