а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епарх

мн. епарси
Вид збор: Именка, машки род
Лице што управува со епархија, епископ.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Кога му јавија дека епархот повторно доаѓа, тој побара од богатите луѓе да го донесат сиот свој накит и златници.