а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

епархија

мн. епархии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9606
Црковна област со која управува епископ, епарх.
Англиски: eparchy
Употреба: Црковен термин
Примери:
Во епархиите за една година се отворени десет нови центри за заштита на мајчинството.
Изведенки
епархиски прид.
епархискиот
Пример: епархиски секретар, епархиска администрација