а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еолит

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Најстариот период од камената епоха кога луѓето правеле примитивни орудија од камен.
Англиски: eolith
Употреба: Геологија
Изведенки
еолитски прид.
еолитскиот
Пример: еолитски период