а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

енциклопедист

мн. енциклопедисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32951
1. Тој што добил име, што станал познат со работа врз енциклопедии.
Албански: enciklopedist
2. Сестрано образован човек што има големи познавања од различни области.
Албански: enciklopedist