а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ентузијаст

мн. ентузијасти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24439
Лице што е полно со ентузијазам.
Англиски: enthusiast
Примери:
Ентузијастите ја обновија шаховската школа во Охрид.
Изведенки
1. ентузијастка ж.
мн. ентузијастки
2. ентузијастички прид.
ентузијастичкиот
Пример: успешна ентузијастичка работа