а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ене

Вид збор: Честичка
Ранг: 2028
За посочување и за истакнување на предмети, појави и на настани во непосредна близина.
Англиски: there
Примери:
Ене го детето на улица.
Ене се појави месечината.