а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ендемија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Заразна болест предизвикана од несоодветни услови за живот или од други причинители што се јавува постојано во некоја област.
Англиски: endemia
Употреба: Медицина
Изведенки
ендемиски прид.
ендемискиот