а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емпиризам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Филозофски правец според кој само со опит, со искуство се доаѓа до спознанието.
Англиски: empirism
Употреба: Филозофија