а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ели

Вид збор: Сврзник
или
Англиски: either
Употреба: Архаизам
Примери:
Ели ме сакај ели ме оставај.
Ел е машко ели е женско.