а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ексхумација

мн. ексхумации
Вид збор: Именка, женски род
Ископување труп од гроб со цел да се извршат дополнителни испитувања за различни потреби (судски, медицински) или за да се пренесе во друг гроб.
Англиски: exhumation
Употреба: Медицина