а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстракт

мн. екстракти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20826
1. Материја што е извлечена од животински или од растителни ткива.
Англиски: extract Албански: ekstrakt
2. Извадок од текст.
Англиски: excerpt Албански: ekstrakt, fragment