а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

езгија

мн. езгии
Вид збор: Именка, женски род
1. Импровизирана мелодија при свирење според моменталното расположение.
Турски: ezgi Албански: melodi
Употреба: Музика и танц
2. Вид народна песна од Галичник со која се канат на свадба починатите родители и роднини.
Албански: këngë Galiçniku
Употреба: Музика и танц
Изведенки
езгиски прид.
езгискиот