а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ежедневен

ежедневниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37186
секојдневен
Англиски: everyday
Употреба: Книжевен збор
Примери:
ежедневни обврски
Изведенки
ежедневно прил.
Пример: Ежедневно се задолжуваше кај лихварите.