а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едукатор

мн. едукатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45266
наставник, учител, воспитувач
Англиски: educator
Употреба: Образование
Примери:
Едукаторите се водичи кон извори на знаење.
Форумот на проектот е значајно место каде учениците и едукаторите ќе можат да разменуваат мислења и искуства од работата на терен.