а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едро

мн. едра
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10215
Вид јако платно со различна големина и форма во кое, кога е распнато, дува ветерот и го движи бродот (едреникот) или едрилицата.
Англиски: sail
Примери:
Земјите од Западен Балкан чекаат европски ветер во едрата.
Со него може да се движи по 30 метарските едра на јахтата.