а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

его

(едн.) егото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5346
Сето тоа што ја прави мојата личност, моето - јас; самосвест за себе.
Англиски: ego
Примери:
Тој имаше многу силно его.