а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егоист

мн. егоисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38704
саможивник, себичен човек
Англиски: egotist
Примери:
Поголем егоист во животот не сум сретнал од него.
Доволно е да се биде егоист и да се заборави татковината.
Изведенки
егоистка ж.
мн. егоистки