а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егоистичен

егоистични
Вид збор: Придавка
Ранг: 19114
Што има особини на егоист.
Англиски: egotistical
Примери:
Постапно се развиваше во егоистичен монструм.
На крајот остана само егоистичната стара девојка, сепак презадоволна со себе.
Изведенки
1. егоистично прил.
Пример: Тие често постапуваа егоистично.
2. егоистичност ж.