а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егоизам

(едн.) егоизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13363
Себичност, саможивост; поставување на своите интереси над сите други.
Англиски: egotism
Примери:
Кај нив се разви егоизам и љубомора.