а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзотичен

егзотични
Вид збор: Придавка
Ранг: 8305
Необичен, чуден, возбудлив; што се однесува на егзотика.
Англиски: exotic
Примери:
Тој патува до егзотични места барем еднаш годишно.
Изведенки
1. егзотично прил.
Тој раскажуваше егзотично, таинствено.
2. егзотичност ж.