а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзотика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28219
Тоа што е непознато, туѓо, чудесно; обележја, својства на далечните земји, на другите цивилизации.
Англиски: exotic
Примери:
Во тој настан немаше никаква егзотика, се беше сосема случајно.