а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзоним

мн. егзоними
Вид збор: Именка, машки род
Име различно од официјалното, што се користи во други земји.
Англиски: exonym
Употреба: Лингвистика
Примери:
Тесалоники - Солун