а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзодус

(едн.) егзодусот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16538
Истерување луѓе, бегање од живеалиштето поради тешки услови; принудно раселување и истапување од некоја поголема заедница.
Англиски: exodus
Примери:
Темата на егзодусот е присутна во македонската литература.
Егзодусот на Евреите е нешто што не може да се заборави.