а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзоген

егзогениот
Вид збор: Придавка
1. Што е навлезен во организмот, што е од надвор.
Англиски: exogenous
Употреба: Медицина
Примери:
егзоген вирус
2. Што доаѓа од надвор.
Англиски: exogenous
Употреба: Медицина
Примери:
егзогена психоза
Изведенки
егзогенски прид.
егзогенскиот