а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзистира

егзистираат; егзистирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8085
опстојува, постои, суштествува
Англиски: exist
Примери:
Овие растенија егзистираат само на Балканскиот Полуостров.
Тој егзистира само од социјалната помош што му ја даваат секој месец.
Овде егзистираат инсекти од разни видови.
Изведенки
егзистирање ср.
глаг. им.