а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзистенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5095
опстанок, постоење, суштествување
Англиски: existence Албански: ekzistencë
Примери:
Човечката егзистенција е загрозена од многу фактори.
Се бориме за гола егзистенција.
Изрази
Гола егзистенција - основен опстанок.