а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзистенцијалист

мн. егзистенцијалисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на егзистенцијализмот.
Англиски: existentialist
Употреба: Литература , Филозофија
Примери:
Егзистенцијалистите до најголема мера ја избришаа границата мегу филозофијата и уметноста.
Изведенки
егзистенцијалистка ж.
мн. егзистенцијалистки