а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзистенцијализам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25957
1. Филозофско учење што го поставува како центар на истражувањето прашањето на опстанокот.
Англиски: existentialism Албански: ekzistencionalizëm
Употреба: Филозофија
Примери:
Во егзистенцијализмот се поаѓа од реални аргументи кога се тврди дека човекот живее во еден свет кој се отуѓува од својот корен и од својата мисла.
2. Струја во француската литература.
Англиски: existentialism Албански: ekzistencionalizëm
Употреба: Литература
Изведенки
егзистенцијалистички прид.
егзистенцијалистичкиот