а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзистентен

егзистентниот
Вид збор: Придавка
Суштествен, основен за опстанокот и за постоењето на некого или на нешто.
Англиски: existing
Примери:
Митскиот призвук е егзистентен, а со тоа реконструкцијата станува невозможна.
Во делото се јавува модерен егзистентен немир.