а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзил

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1197
1. Присилно прогонство од родниот крај.
Англиски: exile Албански: egzil
Примери:
Тука е опишана трагиката на егзилот што го доживува нашиот народ.
2. Место каде што се оди во прогонство.
Англиски: exile Албански: egzil
Примери:
Тие немаа друг избор и заминаа во егзил.