а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзибиција

мн. егзибиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30446
1. Јавна претстава, јавно прикажување, обично во спортски или други вештини.
Англиски: exhibition Албански: ekzebicion, ekspozitë
Примери:
Неговата егзибиција беше настан на годината.
2. Непотребно и нагласено истакнување во јавноста.
Англиски: exhibition Албански: ekzebicion, ekspozitë
Употреба: Пејоратив
Примери:
Таквите егзибиции донесоа само прикриено исмевања од страна на присутните.