а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзибиционист

мн. егзибиционисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30945
1. Тој што е склон кон егзибиционизам.
Англиски: exibitionist Албански: ekzibicionist
2. Тој што боледува од душевно заболување и јавно се разголува.
Англиски: exibitionist Албански: ekzibicionist
Употреба: Медицина
Изведенки
1. егзибиционистка ж.
мн. егзибиционистки
2. егзибиционистички прид.
егзибиционистичкиот