а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзибиционизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22563
1. Склоност за јавно истакнување и претставување.
Англиски: exhibitionism Албански: eksibicionizëm
Примери:
Таа со својот танц прикажуваше еден вид егзибиционизам зашто сетилно ја победуваше срамежливоста.
2. Ризични постапки со кои непотребно се истакнува нешто или некој.
Англиски: exhibitionism Албански: eksibicionizëm
Примери:
Неговиот егзибиционизам ги минуваше сите граници.
3. Душевна болест при која се прикажуваат јавно разголени делови од телото.
Англиски: exhibitionism Албански: eksibicionizëm
Употреба: Медицина