а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзерцир

мн. егзерцири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43900
Групно изведување на воени вежби.
Англиски: exercise
Употреба: Воен термин
Примери:
На полигонот беше изведен егзерцир.