а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзерцира

егзерцираат; егзерцирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши воена обука, обучува војници низ вежби.
Англиски: exercise
Употреба: Воен термин
Примери:
Дел од војниците егзерцираа.