а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евтин

евтини
Вид збор: Придавка
Ранг: 3239
1. Што има ниска цена.
Англиски: cheap Албански: i lirë
Употреба: Економија
Примери:
Во продавницата имаше евтини дреболии.
2. безвреден, празен, површен
Англиски: worthless Албански: i pavlerë
Употреба: Преносно значење
Примери:
евтина реторика
Сѐ се случуваше како во некој евтин филм.
Станува збор за евтини мелодии.
Изведенки
1. евтинко прид.
евтинкото
дем.
Пример: Таа носеше евтинко фустанче.
2. евтино прил.
Пример: Тој ја продаде куќата евтино.