а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еврокомесар

мн. еврокомесари
Вид збор: Именка, машки род
Комесар на Европската Унија; член на Европската комисија.
Англиски: euro commissioner
Употреба: Политика
Примери:
Деновиве во Скопје престојува еврокомесарот за проширување.