а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евергрин

мн. евергрини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29473
Трајни мелодии што не губат од својата актуелност, вечно млади и слушани со задоволство.
Англиски: evergreen
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тоа се песни што не се забораваат, вистински евергрини.