а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евангелист

мн. евангелисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30983
1. Еден од четворицата пишувачи на евангелијата.
Англиски: evangelist Албански: evangjelist
Употреба: Црковен термин
Примери:
Матеј, Марко, Јован и Лука се четворицата евангелисти.
2. Припадник на евангелистичката црква, протестант.
Англиски: evangelist Албански: evangjelist
Употреба: Црковен термин
Примери:
Откако се запозна со неа, тој стана евангелист, неговиот атеистички став се смени.
Изведенки
1. евангелистка ж.
мн. евангелистки
2. евангелистички прид.
евангелистичкиот
Пример: Евангелистичка црква.